TYRINĖK – PAŽINK – TOBULĖK Ciklas ,, Susipažinkime”

Fabijonas Šulcas – dailininkas, mokytojas , gimė 1898 05 02 Veliuonoje , mirė 1984-03-06 Darbėnuose , Kretingos r. .1928 -aisiais baigęs Kauno meno mokyklą ir gavęs valstybės stipendiją, 1928–1929 metais studijavo dailę Paryžiuje. Grįžęs į Lietuvą ir nepritapęs prie laikinosios sostinės šurmulio, pasirinko ramesnį gyvenimą provincijoje. 1932-aisiais nusipirkęs Medšarkės kaime, netoli Darbėnų, nedidelį ūkelį, tais pačiais metais pradėjo dirbti ką tik atsidariusioje Kretingos pranciškonų gimnazijoje piešimo ir braižybos mokytoju.
„Niekada nemačiau jo darbų, nes mokytojas buvo paslaptingas, ir nelabai žinojome, kad jis – dar ir dailininkas. Tačiau tie, kurie buvo matę F.Šulco paveikslus, kalbėjo apie neišdildomą įspūdį: paveikslai buvo įdomūs, meniški ir vertingi“, – prisiminė F.Šulco mokinė Laima Grigaitienė.
F.Šulcą jo amžininkai ir buvę mokiniai prisimena kaip didelių meninių ambicijų neturėjusį, tylų, kuklų, mąslų ir dorą žmogų. Todėl nenuostabu, kad aplinkiniai jį pažinojo ne kaip profesionalų tapytoją, o kaip puikų mokytoją bei sentimentalių peizažų autorių.
Jo darbų galima aptikti Darbėnų apylinkės bažnyčiose. Deja, Kretingoje žinomas tik vienas jo paveikslas, saugomas Kretingos muziejuje. Kiti paveikslai dėl nežinomų priežasčių iškeliavo į Vilnių, kur ilgą laiką niekas jų neeksponavo.Dienos šviesą Vilniaus dailės akademijos muziejuje jie išvydo laimingo atsitiktinumo dėka.
Manoma, kad žmogaus nemirtingumo idėją F.Šulcas nešiojosi nuo pat vaikystės, kai išvydo viziją. Kartą, būdamas mažas, F.Šulcas labai supyko ant savo sesers ir norėjo jai smogti su suoliuku. Tačiau tuomet tarpduryje išvydo nežemišką būtybę – moterį, kuri grėsmingu balsu įsakė F.Šulcui nežudyti. Vizijos detalės atsispindi ir tapytojo darbuose.
http://www.bernardinai.lt/…/2013-05-16-romualdas-ben…/100894
http://www.pajurionaujienos.com/?act=exp&sid=3211
/šaltiniai : ,,Lietuvos valsčiai . Veliuona .”; Romualdas beniušis . Kūrėjai Fabijonas Šulcas ir Eduardas Balsys “; Diana Jomantaitė . Smiltys /
Malonios pažinties

Accessibility