RAMŪNAS DANISEVIČIUS IR KĘSTUTIS URBONAS VELIUONOJE PRISTATO BENDRĄ PARODĄ APIE KITOKĮ POŽIŪRĮ Į KŪNĄ

2018 metų gruodžio 30 d. 17 val. Veliuonos kultūros centre atidaroma  menininkų Ramūno Danisevičiaus ir Kęstučio Urbono  darbų paroda „Grožio ontologija“: R. Danisevičiaus fotografijų ciklas „Trys istorijos apie moterį“ ir K. Urbono fotografinė-garsinė instaliacija  „Kūnų muzika“.  Parodoje fotografijų kūrybos priemonėmis eksponuojamas naujas savitas požiūris į žmogaus kūną, jo santykis su aplinka, vieta socialinėje erdvėje bei grožio samprata, įgalinanti priimti kitokį, ypatingą kūną – tiek neįgaliajam asmeniškai, tiek „sveikajai“ visuomenei. Žiūrovas kviečiamas atkreipti dėmesį į fizinio neįgalumo reiškinį visuomenėje, kartu su autoriumi ir parodos herojėmis sugriauti tradicinius elgesio modelius, išvaizdos stereotipus.

 

Fotografijų ciklas „Trys istorijos apie moterį“ yra vizualus vieno ryškiausių Lietuvos fotografų Ramūno Danisevičiaus pasakojimas, nukeliantis į trijų moterų gyvenimus. Irena, Erika ir Asta savo asmenybe, gyvenimo stiliumi „formavusios“ visos fotografijos serijos kūrimą, padėjo autoriui išreikšti fizinės negalios ir grožio temos dekonstravimo gestą. Šįkart R. Danisevičius dokumentuoja moterų integraciją į visuomenę, gebėjimą prisitaikyti ir kelti sau iššūkius sociokultūrinėje aplinkoje. Kita parodoje gvildenama tema – nuogumas. Anot menotyrininkės Sandros Umbrasienės-Kovalik, „absoliutus nuogumas akistatoje su pasauliu atstovauja stoiško gyvenimo sampratai, kaip ekspresija gyvenimo tiesai, jautrumas moteriškos esybės savitumui fizinės negalios normose. Moters stiprybės, emancipacijos, dalyvavimo visuomenėje tema globali ir aktuali. Moteriškos tapatybės išskirtinis silpnumas ir išvaizdos sureikšminimas – tai tradicijų, istorinių, sociokultūrinių normų rezultatas. Šiuolaikinės moterys nenori jausti gėdos, kaltės ir kitų jų prigimties stiprybę kaustančių emocijų, kurios trukdo realizuoti save už namų ribų.“

 

Kitas parodos „Grožio ontologija“ dalyvis fotografas Kęstutis Urbonas savo kuriamose instaliacijose rodo keturių moterų su fizine negalia kūnus ypatingose aplinkose – čiurlioniškoje Jūroje ir Miške. „Stebėdamas fotografijas žiūrovas, pasitelkiant instaliacijai paruoštus muzikos instrumentus, kviečiamas „čia ir dabar“ sukurti savo garsinį foną – įgarsinti aplinkas, kuriose eksponuojami moterų kūnai – tokiu būdu tapti savotišku bendraautoriumi ir dalyvauti interaktyviame pažinimo procese bei atrasti asmeniškus estetinius potyrius“, – žvelgdama į kūrinius teigia dailės terapeutė, socialinių mokslų daktarė Audronė Brazauskaitė.

 

Menininės-socialinės iniciatyvos draugai – Lietuvos žmonių su negalia sąjunga bei Veliuonos biblioteka.

Atidarymo metu žiūrovai išvys „Stalo Teatro“ kalėdinį spektaklį-regėjimą „Avinėlio kelionė“ (režisierė Saulė Degutytė, kompozitorė Snieguolė Dikčiūtė). Spektaklyje veiksmo tapybos ir gyvo muzikavimo priemonėmis bus sukurtas pasaulis, kuriame yra vietos visiems.

Accessibility